logotyp

Z przyjemnością prezentujemy recenzję zestawu książek ,,Transdiagnostyczna terapia poznawczo-behawioralna zaburzeń emocjonalnych’’ powstałą we współpracy z GWP - Gdańskim Wydawnictwem Psychologicznym. Jest to stosunkowa nowa pozycja dostępna na stronie https://www.gwp.pl/transdiagnostyczna-terapia-poznawczo-behawioralna-zaburzen-emocjonalnych-ujednolicony-protokol-lec-b.html. Zestaw składa się z Podręcznika terapeuty oraz Poradnika (dla pacjenta).

David H. Barlow wraz z zespołem przedstawiają ujednolicony protokół leczenia dla osób zmagających się z bardzo intensywnymi emocjami, które czasem prowadzą do zaburzeń emocjonalnych. Dedykowany jest głównie dla osób z zaburzeniami panicznymi, fobią społeczną, zaburzeniami lękowymi uogólnionymi lub zaburzeniami stresowymi pourazowymi czy obsesyjno-kompulsywnymi. Poradnik ma na celu pomóc w zmianie sposobu reagowania na emocje. Ma nauczyć jak podchodzić do nich z większą akceptacją, zamiast się ich wystrzegać lub unikać. Uczy także, że emocje mają dla nas ważną funkcję. Już na początku Poradnika poznajemy historię kilku pacjentów, z którymi można się utożsamiać. Następnie po przeczytaniu tabeli z wymienionymi różnymi zaburzeniami, przechodzimy do krótkiego testu, który ma ocenić, czy jest to program terapeutyczny odpowiedni dla nas. Następne rozdziały to kolejne etapy naszej drogi do lepszego funkcjonowania. Po każdym rozdziale dostępny jest test, który ma pokazać, czy przyswoiliśmy wiedzę. Jednakże, poradnik napisany jest bardzo przystępnym językiem, i wszystko jest należycie wytłumaczone, więc nie powinno być problemu z dezinformacją. Dodatkowo poradnik zawiera kilka formularzy np. Skalę Depresji albo Lęku, co może być bardzo przydatne w określeniu naszego cotygodniowego stanu. Dodatkowo ułatwia to rejestrowanie naszych postępów. Na końcu, również w bardzo łatwy w odbiorze sposób, pojawiają się odpowiedzi na pytania, które mogły się pojawić w trakcie lektury tekstu oraz opisy leków, które mogą okazać się pomocne w leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Generalnie, Poradnik przy systematycznej i sumiennej pracy faktycznie może pomóc w zrozumieniu i ułatwienia funkcjonowania pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju zaburzeniami emocjonalnymi.

Drugą książka wchodzącą w skład tego Ujednoliconego protokołu jest Podręcznik terapeuty. Dla terapeuty pracującego w nurcie poznawczo- behawioralnym wiele rzeczy w tym programie może być znajome, być może nawet stosowane przez nich w trakcie pracy z pacjentem. Jednak na pewno specjaliści odnajdą tu cenne wskazówki, zebrane wszystkie w jednym miejscu, co może być dużym ułatwieniem. Posiadanie tej książki przez praktyka z pewnością ułatwi pracę z książką dla pacjenta, ponieważ każdemu rozdziałowi Poradniku odpowiada rozdział w Podręczniku. Podręcznik zawiera informacje, jakie umiejętności w danym rozdziale ma nabyć pacjent, dzięki czemu wiadomo, w jakim procesie aktualnie może być klient i nad czym ewentualnie warto się pochylić. Podręcznik podzielony jest na moduły. Każdy moduł ma określony czas trwania (ilość sesji) i podane rozdziały w obu książkach. Dodatkowo pojawia się tabelka z przykładowym przebiegiem terapii, co może być bardzo przydatne w planowaniu i określeniu ram czasowych terapii. W Podręczniku można znaleźć przydatne wskazówki np., pomagające w radzeniu sobie z oporem pacjenta lub pytania ułatwiające diagnozę funkcjonalną. Bardzo fajnym pomysłem było zamieszczenie zalecanych publikacji, które z pewnością poszerzą horyzonty. Podręcznik także zawiera opisy przypadków oraz cenne uwagi i wskazówki dla terapeuty. Podręcznik nie ogranicza się tylko do terapii indywidualnej, ponieważ znajdziemy tutaj też wskazówki co do terapii grupowej, co jest bardzo praktyczne dla specjalisty, który prowadzi obie formy terapii. 

Podsumowując, moim zdaniem zestaw może okazać się bardzo przydatny. Poradnik, stosowany bez pomocy specjalisty, pozwoli we własnym tempie przerobić trudności, z którymi zmaga się pacjent, a używany jako dodatek do terapii z klinicystą, będzie idealnym narzędziem do usystematyzowania wiedzy z sesji, a różne kwestionariusze/formularze zawarte w nim świetnie sprawdzą się jako praca domowa. Poza tym, nauczy pacjenta, jak podważać myśli automatyczne, czy jak reagować konstruktywnie. Podręcznik terapeuty może posłużyć jako ,,skarbnica’’ cennych porad, ćwiczeń, uwag czy dodatkowych zadań domowych. Opisy przypadków pozwolą na dodatkowe przeanalizowanie motywacji zachowań pacjentów. Dodatkowo na końcu znajduje się Słowniczek najważniejszych pojęć zastosowanych w lekturze. Jednym słowem: polecam! W tej terapii powinien odnaleźć się każdy i nie demotywować się zbyt szybko, ze względu na jasne i dokładne wyjaśnienia, a także przewidywane szybkie pożądane efekty. 

Magdalena Michałowska

Studenckie Koło Naukowe Psychoterapii DIALOG
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego
ul. Stawki 5/7, 00-183 Warszawa
logotyp